Przepustnica w Dieslu

Stary dział garaż. Tematy archiwalne. Najważniejsze tematy będą na bieżąco przenoszone do nowych działów.

Moderatorzy: drift-rak, e30 owner

Przepustnica w Dieslu

Postprzez niemrawy94 » 17 mar 2011, o 18:16

No to jak w temacie.. O co chodzi z tą przepustnicą.. Jest czy jej nie ma..?? :lollol: Sory za banalne i może głupie pytanie ale jestem świeżak w tym temacie. Gdzieś czytałem że przepustnicy nie ma, że jest jakaś klapka gasząca. Proszę żeby mi to ktoś wytłumaczył bo totalnie się pogubiłem.. :scratch:
Avatar użytkownika
niemrawy94
Amator
 
Posty: 20
Dołączył(a): 15 wrz 2010, o 12:17
Lokalizacja: szczecin

Re: Przepustnica w Dieslu

Postprzez erosass » 17 mar 2011, o 18:38

Z tego co wiem to diesla gasi sie poprzez odciecie paliwa. a paliwo odcina elektro-zawor (jak sie myle to prosze mnie poprawic)
Avatar użytkownika
erosass
Touge Drifter
 
Posty: 116
Dołączył(a): 7 gru 2009, o 15:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przepustnica w Dieslu

Postprzez Grzesi(E30)k » 17 mar 2011, o 19:09

Nie ma przepustnicy. W turbo jest EGR, a gasisz przez odcięcie paliwa czy to w pompie czy to na wtryskach
Avatar użytkownika
Grzesi(E30)k
Touge Drifter
 
Posty: 116
Dołączył(a): 30 lip 2009, o 22:50
Lokalizacja: B-stok

Re: Przepustnica w Dieslu

Postprzez ADAMAT » 17 mar 2011, o 20:54

hehehe, wszystko zależy od generacji osprzętu wtryskowego diesla, są przepustnice na ssaniu które domykają się wraz ze wzrostem ciśnienia doładowania, zastępują one rozwiązania typu blow off, i wiele wiele innych kombinacji, generalnie diesle to jest jedna wielka partyzantka z patentami konstruktorów, a egr to jest zawór recyrkulacji spalin, przy odpowiednio stabilnym obciążeniu i na wolnych obrotach otwierany jest ten zawór i część spalin ponownie trafia do cylindrów w celu dopalenia toksycznych związków, wymogi norm euro dotyczące czystości, silniki benzynowe też te systemy mają, generalnie z aut które mam przyjemność robić, jeśli ktoś kupuje diesla i robi dziennie 5 km to :banghead: :banghead: :banghead: po kilku tysiącach kilometrów dolot wygląda jak komin pieca miałowego
Avatar użytkownika
ADAMAT
DRIFTER
 
Posty: 635
Dołączył(a): 16 kwi 2009, o 20:05
Lokalizacja: Pleszew

Re: Przepustnica w Dieslu

Postprzez niemrawy94 » 17 mar 2011, o 21:03

Wielkie dzięki za odpowiedź :D w sumie to problem wywiązał się z lekcji Silników w ZSS w Szczecinie gdyż nauczyciel przy opisie układu dolotowego silnika o zapłonie samoczynnym wymienił również przepustnicę na co mi opadła szczena ponieważ przez całe życie byłem przekonany że w Dieslach nie ma przepustnicy powietrza jak w benzyniakach... :lollol:
Avatar użytkownika
niemrawy94
Amator
 
Posty: 20
Dołączył(a): 15 wrz 2010, o 12:17
Lokalizacja: szczecin

Re: Przepustnica w Dieslu

Postprzez Franio » 17 mar 2011, o 21:42

Nie ma.
Ostatnio edytowano 24 mar 2011, o 21:08 przez Franio, Å‚Ä…cznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Franio
Król Ronda
 
Posty: 65
Dołączył(a): 28 cze 2009, o 20:46
Lokalizacja: Kraków

Re: Przepustnica w Dieslu

Postprzez ADAMAT » 18 mar 2011, o 08:10

franio nie pisz głupot, przykład diesla z przepustnicą silnik JTD, i wszystkie inne common rail i silniki na pompo wtryskach, ale są też i odmiany bez
a no właśnie mam teraz jedno autko na commonie dla niedowiarków mogę zrobić fotkę przepustnicy, ale mi się nie chce tego wszystkiego rozbierać, no ale jak będzie mus to się rozbierze,

franio tu się zgadzam że sterowanie jest ilościowe, u nie których producentów ta przepustnica działa jak napisałem wcześniej, a w wiekszości jest zamykana na chwilkę tylko w momencie gaszenia silnika i w tych przypadkach cały czas jest otwarta, działa ona także jako zabezpieczenie żeby się "diesel nie wściekł"
Avatar użytkownika
ADAMAT
DRIFTER
 
Posty: 635
Dołączył(a): 16 kwi 2009, o 20:05
Lokalizacja: Pleszew

Re: Przepustnica w Dieslu

Postprzez Szymon33 » 18 mar 2011, o 08:31

@ADAMAT dobrze prawi :thumbsup: :thumbsup:
wiedza z praktyki, a nie tylko z teori jest bezcenna :rockon:

dla przykładu ten silnik: (pierwszy lepszy na otomoto jaki znalazłem)
http://i52.tinypic.com/358nznq.jpg

na czerwono zaznaczona przepustnica, w tych silnikach często sprawia problemy z czym sie spotkałem w pracy nie raz :D i zapłakani klienci gdy musieli wyskakiwać ze stówek za przepustnice :cray:
Avatar użytkownika
Szymon33
Touge Drifter
 
Posty: 104
Dołączył(a): 4 paź 2010, o 09:00
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Przepustnica w Dieslu

Postprzez henio » 18 mar 2011, o 15:37

Beczka miała przepustnicę :grin:
Avatar użytkownika
henio
Touge Drifter
 
Posty: 474
Dołączył(a): 9 mar 2009, o 21:59
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Przepustnica w Dieslu

Postprzez adi316 » 19 mar 2011, o 01:05

Szymon33 napisał(a):@ADAMAT dobrze prawi :thumbsup: :thumbsup:
wiedza z praktyki, a nie tylko z teori jest bezcenna :rockon:

dla przykładu ten silnik: (pierwszy lepszy na otomoto jaki znalazłem)
http://i52.tinypic.com/358nznq.jpg

na czerwono zaznaczona przepustnica, w tych silnikach często sprawia problemy z czym sie spotkałem w pracy nie raz :D i zapłakani klienci gdy musieli wyskakiwać ze stówek za przepustnice :cray:



A czy przypadkiem nie jest to zawór EGR :glare:
adi316
Clutch Burner
 
Posty: 31
Dołączył(a): 22 sty 2010, o 14:37
Lokalizacja: otwock

Re: Przepustnica w Dieslu

Postprzez niemrawy94 » 19 mar 2011, o 19:30

Właśnie mi także wydaje się że to jest zawór EGR
Avatar użytkownika
niemrawy94
Amator
 
Posty: 20
Dołączył(a): 15 wrz 2010, o 12:17
Lokalizacja: szczecin

Re: Przepustnica w Dieslu

Postprzez tomaszek-radom » 19 mar 2011, o 23:33

egr jest tylko zaworem recylkulacji spalin.. gaszenie jest poprzez odciecie paliwa przez elektrozawor... egr nie stanowi roli przepustnicy odnosi sie tylko i wylacznie do sprawy ekologii..
Avatar użytkownika
tomaszek-radom
Touge Drifter
 
Posty: 282
Dołączył(a): 26 wrz 2010, o 20:31
Lokalizacja: Radom

Re: Przepustnica w Dieslu

Postprzez adi316 » 19 mar 2011, o 23:40

tomaszek-radom napisał(a):egr jest tylko zaworem recylkulacji spalin.. gaszenie jest poprzez odciecie paliwa przez elektrozawor... egr nie stanowi roli przepustnicy odnosi sie tylko i wylacznie do sprawy ekologii..



W niektórych zaworach egr jest tak zwana ( przepustnica ) gaszenia silnika sterowana elektrycznie lub podcisnieniem
Pozdro Adi
adi316
Clutch Burner
 
Posty: 31
Dołączył(a): 22 sty 2010, o 14:37
Lokalizacja: otwock

Re: Przepustnica w Dieslu

Postprzez niemrawy94 » 19 mar 2011, o 23:45

Aha no to już chyba wszystko wiem.. :) Myślę że chyba można zamknąć temat.. Wielkie dzięki wszystkim
Avatar użytkownika
niemrawy94
Amator
 
Posty: 20
Dołączył(a): 15 wrz 2010, o 12:17
Lokalizacja: szczecin

Re: Przepustnica w Dieslu

Postprzez tomaszek-radom » 19 mar 2011, o 23:50

adi316 napisał(a):
tomaszek-radom napisał(a):egr jest tylko zaworem recylkulacji spalin.. gaszenie jest poprzez odciecie paliwa przez elektrozawor... egr nie stanowi roli przepustnicy odnosi sie tylko i wylacznie do sprawy ekologii..



W niektórych zaworach egr jest tak zwana ( przepustnica ) gaszenia silnika sterowana elektrycznie lub podcisnieniem
Pozdro Adi


zgodze sie, ale pod katem elektronicznym a nie mechanicznym.. czyli tak naprawde odnosi sie to do elektrozaworu.. zaleznego od pompy paliwa... jednoczesnie majacego wplyw na egr.. sam egr za to nie odpowiada..
Avatar użytkownika
tomaszek-radom
Touge Drifter
 
Posty: 282
Dołączył(a): 26 wrz 2010, o 20:31
Lokalizacja: Radom

Następna strona

Powrót do Garaż - Archiwum

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości