Laweta czy Rejestracja?

Dział dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w driftingu.

Re: Laweta czy Rejestracja?

Postprzez Kruczek » 24 sty 2013, o 16:12

ITD Cię zważy i jest problem, widziałem w Radomiu ostatnio jak trzepali busa z przyczepką.
podobno do końca roku ma zostać wbudowanych w drogi 300 wag na terenie całego kraju...
Avatar użytkownika
Kruczek
Król Ronda
 
Posty: 64
Dołączył(a): 16 mar 2011, o 23:06
Lokalizacja: OROŃSKO

Re: Laweta czy Rejestracja?

Postprzez Bartuś » 13 maja 2013, o 11:33

Witam. Chce zebyscie mi podbili posta czy dobrze to wszystko zrozumialem.
Posiadajac samochod subaru forester o DMC 1880kg oraz wpis ze moze ciagnac lawete do 1500kg
Oraz lawete o DMC 1480kg
Łącząc te dwie liczby otrzymujemy 3360kg łącznej DMC. 3360>3500
Co oznacza, że możemy poruszać się po drogach mając same B w prawku?
Nie ma znaczenia, że laweta ma dwie osie?

Przyklad lawety o której wspominałem http://allegro.pl/przyczepa-laweta-dmc- ... 96899.html
Ładowność tona więc na wybebeszone e30 powinno jakoś starczyć.
Dzięki
Avatar użytkownika
Bartuś
Touge Drifter
 
Posty: 109
Dołączył(a): 27 lis 2012, o 13:31
Lokalizacja: Legionowo

Re: Laweta czy Rejestracja?

Postprzez Juriusz » 13 maja 2013, o 11:48

Bartuś napisał(a):Witam. Chce zebyscie mi podbili posta czy dobrze to wszystko zrozumialem.
Posiadajac samochod subaru forester o DMC 1880kg oraz wpis ze moze ciagnac lawete do 1500kg
Oraz lawete o DMC 1480kg
Łącząc te dwie liczby otrzymujemy 3360kg łącznej DMC. 3360>3500
Co oznacza, że możemy poruszać się po drogach mając same B w prawku?
Nie ma znaczenia, że laweta ma dwie osie?

Przyklad lawety o której wspominałem http://allegro.pl/przyczepa-laweta-dmc- ... 96899.html
Ładowność tona więc na wybebeszone e30 powinno jakoś starczyć.
Dzięki



http://www.kodeksdrogowy.com.pl/dodatki ... acych.html

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
Avatar użytkownika
Juriusz
Touge Drifter
 
Posty: 134
Dołączył(a): 7 maja 2010, o 14:25
Lokalizacja: Radzymin

Re: Laweta czy Rejestracja?

Postprzez kryzysiek » 13 maja 2013, o 12:47

no to zdecydowanie zbyt okrojona informacja, ponieważ wspomniany na końcu ustęp 2 wskazuje że aby móc ciągnąć zespół do 4250 należy mieć wbity w prawo jazdy kod 96, wałkowałem temat bardzo długo i w skrócie trzeba zdać egzamin praktyczny taki sam jak na kategorie B+E (E), jedynym plusem jest ominięcie teorii bo nawet koszt jest taki sam

odnośnie pytania @Bartusia to tak, taki zestaw możesz ciągnąć na B, i 3360<3500 :) całkiem idealny ten zestaw, tylko że moja wybebeszona e30 waży 1080 (bez klatki) jeżeli już chcesz być zgodny z przepisami :)
Avatar użytkownika
kryzysiek
Touge Drifter
 
Posty: 128
Dołączył(a): 25 lut 2012, o 10:21
Lokalizacja: Błonie k/WWA

Re: Laweta czy Rejestracja?

Postprzez macin » 13 maja 2013, o 14:17

Ok
A czy w dowodzie masz wklepane 1080?
Czy masz zamiar udowadniac wage auta na lawecie na morde ?
Tak sie tylko zastanawiam bo wiadomo ze mozna trafic na mende ktora moze narobic klopotu .
Jak powiesz ze nie masz dowodu rejestracyjnego auta na lawecie to moze sie tarfic stroz prawa ktory zamowi transport na parking strzezony, a sprawe do rozpatrzenia = koszta . A jak dasz dowod w ktorym jest np.1230 kg to wiadomo, albo parking, albo kombinowanie kogos z uprawnieniami b+e . Wiec chyba prosciej i taniej zrobic uprawnienia (700-900 kurs + egzamin + wymiana prawka) ....

ps.
Na kat.B mozna max 4250kg = waga calego zastawu 3.5t plus 750kg przyczepa (lekka) .

pozdro.
macin
Clutch Burner
 
Posty: 41
Dołączył(a): 27 lis 2009, o 18:20

Re: Laweta czy Rejestracja?

Postprzez kryzysiek » 13 maja 2013, o 18:40

macin napisał(a):Ok
A czy w dowodzie masz wklepane 1080?
Czy masz zamiar udowadniac wage auta na lawecie na morde ?

W przypadku gdy wieziesz 10 lodówek na lawecie (w świetle prawa taki sam ładunek jak samochód) to sądzisz, że będą wymagać instrukcji obsługi żeby sprawdzić wagę ? :)
Jeżeli policjantowi wydaje się, że masz przeciążoną przyczepę to musi Ci to udowodnić, kropka. Dowodu rejestracyjnego od przewożonego pojazdu posiadać nie musisz.

macin napisał(a):ps.
Na kat.B mozna max 4250kg = waga calego zastawu 3.5t plus 750kg przyczepa (lekka) .

Możesz powiedzieć skąd taki wniosek? Ponieważ według kodeksu drogowego jesteś w błędzie, szczegółowe info pare postów wyżej.
Avatar użytkownika
kryzysiek
Touge Drifter
 
Posty: 128
Dołączył(a): 25 lut 2012, o 10:21
Lokalizacja: Błonie k/WWA

Re: Laweta czy Rejestracja?

Postprzez Bartuś » 13 maja 2013, o 20:04

Najsmieszniejsze jest to ze jak bylem w 2 stacjach kontroli pojazdow to oni sami nie wiedzili do konca jak to jest bo przepisy sie niby zmieniaja co chwile. radzili sie nie pie*szyc i isc na +E

a no i powiedzieli ze jak policja podchodzi do tematu (w razie zatrzymania) to nie interesuje ich co wieziesz tylko czy liczby sie zgadzaja w dowodach... Chyba ze trafisz na tych krokodyli czy kogos tam do moga sie czepiac...
Avatar użytkownika
Bartuś
Touge Drifter
 
Posty: 109
Dołączył(a): 27 lis 2012, o 13:31
Lokalizacja: Legionowo

Re: Laweta czy Rejestracja?

Postprzez Tommy » 14 maja 2013, o 08:56

Nie kombinujcie z tymi masami - ja tydzień temu dostałem liścik od GITD niestety za przewinienie rok temu (maj 2012). Nie przekroczyłem prędkości, krokodyle też mnie nie zatrzymali - najprawdopodobniej system zeskanował "większy zestaw" na kamerach i zrobił zdjęcie z przodu (rej auta) i z tylu (rej lawety) i po zsumowaniu DMC wyszło im 3700kg :/

Narazie dostałem "prośbe" o wskazanie kierowcy, więc niewiem dokładnie o co chodzi, ale niestety widać, że system sprawuje się im bardzo dobrze i nieda się "po cichu" myknąć.
Kupcie Viatolla chociaż - to nie będzie nad wami wisieć kara 3k ZA KAŻDY PRZEJAZD POD BRAMOWNICĄ(!)
Avatar użytkownika
Tommy
DRIFTER
 
Posty: 206
Dołączył(a): 27 gru 2007, o 21:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Laweta czy Rejestracja?

Postprzez BartekE30_Ponczak » 14 maja 2013, o 09:31

Dobra, co jeśli wiozę seryjne wybebeszone auto bez silnika i wnętrza?
Czy oni mają w ogóle rozum i godność człowieka? Czy oni są dumni z tego co robią?

Też zeskanują blachy i mandat leci? Czy można żyć w gorszym kraju? Nie sądzę!
BartekE30_Ponczak
Król Ronda
 
Posty: 71
Dołączył(a): 21 sty 2013, o 11:44
Lokalizacja: Gliwice

Re: Laweta czy Rejestracja?

Postprzez kamilp1908 » 14 maja 2013, o 10:42

BartekE30 napisał(a):Dobra, co jeśli wiozę seryjne wybebeszone auto bez silnika i wnętrza?
Czy oni mają w ogóle rozum i godność człowieka? Czy oni są dumni z tego co robią?

Też zeskanują blachy i mandat leci? Czy można żyć w gorszym kraju? Nie sądzę!


W przypadku kolegi chodzi o to, że DMC przekraczało 3,5T. Wtedy nikogo nie obchodzi RMC. Pytanie tylko jaki charakter ma to wezwanie, pewnie chcą zweryfikować czy kierowca ma odpowiednie uprawnienia (B+E).

Inna sprawa, że społeczeństwo samo sobie wybrało taki rządzących. Jest też inny smród z viatollem, bo robi zdjęcia wszystkim jak leci (tylko zdjęcia pojazdów, które nie podlegają kontroli, są niby później "kasowane").
Dlatego ja jestem w trakcie kursu na B+E, żeby nie było stresu w przypadku kontroli.
kamilp1908
Król Ronda
 
Posty: 73
Dołączył(a): 16 cze 2008, o 11:58
Lokalizacja: Płock / Warszawa

Re: Laweta czy Rejestracja?

Postprzez drift-rak » 14 maja 2013, o 11:15

kolego a jaki mniej wiecej koszt kursu E do B?? i jak wyglada egzamin?? sama praktyka?? musze lejce zrobic na lawety bo sie robi coraz wiekszy problem na drodze w przypadku kontroli;)
Avatar użytkownika
drift-rak
DRIFTER
 
Posty: 2982
Dołączył(a): 3 lut 2011, o 20:32
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

Re: Laweta czy Rejestracja?

Postprzez kamilp1908 » 14 maja 2013, o 11:28

drift-rak napisał(a):kolego a jaki mniej wiecej koszt kursu E do B?? i jak wyglada egzamin?? sama praktyka?? musze lejce zrobic na lawety bo sie robi coraz wiekszy problem na drodze w przypadku kontroli;)

W Warszawie robię kurs, cena 1090zł (szukałem w mojej okolicy i chyba tańszego nie znalazłem). Egzamin to 200zł, tylko praktyka, sporo rzeczy do zrobienia na samym placu i łatwo uwalić na duperelach.
kamilp1908
Król Ronda
 
Posty: 73
Dołączył(a): 16 cze 2008, o 11:58
Lokalizacja: Płock / Warszawa

Re: Laweta czy Rejestracja?

Postprzez macin » 14 maja 2013, o 12:51

Proponuje znalezc sobie auto-kurs w poblizu "WORD" bo egzamin na miescie bedziesz zdawal w poblizu osrodka.
Ja placilem 2011 roku za kurs 900 zeta w warszawie, kurs robilem doslownie 100m od osrodka WORD (odlewnicza) .

przebieg egzaminu
http://automotoszkolenia.pl/artykul/id/ ... g-egzaminu
macin
Clutch Burner
 
Posty: 41
Dołączył(a): 27 lis 2009, o 18:20

Re: Laweta czy Rejestracja?

Postprzez Bartuś » 14 maja 2013, o 15:22

macin napisał(a):Proponuje znalezc sobie auto-kurs w poblizu "WORD" bo egzamin na miescie bedziesz zdawal w poblizu osrodka.
Ja placilem 2011 roku za kurs 900 zeta w warszawie, kurs robilem doslownie 100m od osrodka WORD (odlewnicza) .

przebieg egzaminu
http://automotoszkolenia.pl/artykul/id/ ... g-egzaminu


Mi krzykneli równy tysiąc prawdopodobnie w tym samym ośrodku.
Avatar użytkownika
Bartuś
Touge Drifter
 
Posty: 109
Dołączył(a): 27 lis 2012, o 13:31
Lokalizacja: Legionowo

Re: Laweta czy Rejestracja?

Postprzez Juriusz » 14 maja 2013, o 16:16

kamilp1908 napisał(a):
drift-rak napisał(a):kolego a jaki mniej wiecej koszt kursu E do B?? i jak wyglada egzamin?? sama praktyka?? musze lejce zrobic na lawety bo sie robi coraz wiekszy problem na drodze w przypadku kontroli;)

W Warszawie robię kurs, cena 1090zł (szukałem w mojej okolicy i chyba tańszego nie znalazłem). Egzamin to 200zł, tylko praktyka, sporo rzeczy do zrobienia na samym placu i łatwo uwalić na duperelach.


W zeszłym roku zdawałem taki egzamin, jeżeli ktoś ogarnia jazdę z przyczepą to nie ma problemu z zaliczeniem. Jeżeli chodzi o plac to najcięższym manewrem jest wg. mnie spięcie zestawu. Wiem, że w Warszawie jest tak, że należy podjechać samochodem (kulką haka) idealnie pod przyczepę i ją opuścić. Nie dopuszczalne jest podciągnięcie przyczepy. W niektórych WORD'ach natomiast przyczepę można podciągnąć.

Wszelkiego rodzaju parkowania są stosunkowo łatwe. Oczywiście wypadało by przypomnieć sobie przepisy bo na mieście mogą uwalić.
Avatar użytkownika
Juriusz
Touge Drifter
 
Posty: 134
Dołączył(a): 7 maja 2010, o 14:25
Lokalizacja: Radzymin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Początkujący

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości