Szpera

Dział dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w driftingu.

Szpera

Postprzez Muras » 28 lut 2013, o 22:29

Szpera-odmiana mechanizmu różnicowego o konstrukcji zapobiegającej przekazywaniu całości momentu napędowego na jedno koło.
Szpera czyli LSD (z ang. Limited Slip Differential)
Jak sprawdzić czy mam szpere ?
1) podnosimy napędzane koła do góry. Kręcimy jednym kołem. Gdy drugie koło kręci się w tą samą stronę mamy LSD. Gdy kręci się w przeciwną nie mamy LSD.

A jak drugie kolo nie kreci sie w zadna strone.... :confused:
Avatar użytkownika
Muras
Amator
 
Posty: 17
Dołączył(a): 11 lut 2013, o 13:26
Lokalizacja: Aberdeen

Re: Szpera

Postprzez OdixE30 » 28 lut 2013, o 22:51

Podnieś samochód do góry i na luzie ruszaj kołami jak sie kręcą w tą samą stronę to znaczy, że szpera jest, jak jedno do przodu drugie do tyłu to szpery nie ma a jak sie kręci jedno koło to może zaciski/szczęki trzymają.
Avatar użytkownika
OdixE30
Amator
 
Posty: 4
Dołączył(a): 28 lut 2013, o 19:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szpera

Postprzez Muras » 28 lut 2013, o 23:26

Jak to... "kręci się to koło, które ma lżej (koło nie dotykające ziemi)"... :confused: .... jak auto jest na podnosniku i zadne z kol nie dotyka ziemi

Podnosimy napędzane koła do góry. Kręcimy jednym kołem. Gdy drugie koło kręci się w tą samą stronę mamy LSD. Gdy kręci się w przeciwną nie mamy LSD.

Moje nie kreci sie w zadna strone..... :scratch:
Avatar użytkownika
Muras
Amator
 
Posty: 17
Dołączył(a): 11 lut 2013, o 13:26
Lokalizacja: Aberdeen

Re: Szpera

Postprzez Muras » 28 lut 2013, o 23:36

Widze ze skasowales swoj wczesniejszy post, troszke namieszales, wiem jak mam sprawdzic czy jest szpera bo to chyba najczestszy temat na tym forum tylko ze moje drugie kolo nie kreci sie w zadna strone
Avatar użytkownika
Muras
Amator
 
Posty: 17
Dołączył(a): 11 lut 2013, o 13:26
Lokalizacja: Aberdeen

Re: Szpera

Postprzez OdixE30 » 1 mar 2013, o 00:18

Edytowałem wcześniejszy post. Sorry zamiast "koła" przeczytałem "koło" i myślałem, że tylko jedno na podnośniku jest.
Avatar użytkownika
OdixE30
Amator
 
Posty: 4
Dołączył(a): 28 lut 2013, o 19:02
Lokalizacja: Warszawa

Szpera w E36

Postprzez Muras » 1 mar 2013, o 10:34

sorki za meczenie tematu...

Czy moze ktos wie w jakich modelach szpera wystepowala seryjnie lub od czego zalezalo ze ja montowali ? Wrzucali ja na zamowienie czy do danego modelu.....ktos wie ??? Moje E36 to 328i Sport, 1998, szpery brak

Dzieki za odpowiedzi
Avatar użytkownika
Muras
Amator
 
Posty: 17
Dołączył(a): 11 lut 2013, o 13:26
Lokalizacja: Aberdeen

Re: Szpera

Postprzez bogdan99 » 2 mar 2013, o 14:47

Jeśli drugie się nie kręci, a Ty dajesz radę kręcić kołem, to nie masz szpery, albo masz zajeżdzoną. :grin: Inaczej byś miał problem żeby przekręcić kołem jak drugie stoi w miejscu. Przynajmniej byłby znaczny opór.
DObry test to też zjechanie jednym kołem na pobocze i ruszenie ze strzału ze sprzęgła. Jeśli zostanie dłuugi ślad opony na asfalcie to szpera jest. Jeśli zamieli tylko jedno koło na piachu to szpery ni ma bądź jest zajechana.
Avatar użytkownika
bogdan99
Touge Drifter
 
Posty: 110
Dołączył(a): 15 wrz 2010, o 16:39
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Szpera

Postprzez Muras » 3 mar 2013, o 17:31

Szpery ni ma na 100%, , bedzie spawane :rockon:
Ale caly czas chcialbym sie dowiedziec co powodowalo montowanie szpery seryjnie i w jakich (czy wogole) modelach byla montowana fabrycznie :scratch:
Ktos wie....???
Avatar użytkownika
Muras
Amator
 
Posty: 17
Dołączył(a): 11 lut 2013, o 13:26
Lokalizacja: Aberdeen

Re: Szpera

Postprzez Czeski » 4 mar 2013, o 10:45

Åšrodek strony (Differentials) http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_3_Series_%28E30%29
Wyobraź sobie 170 koni na jednym kole przy deszczowej pogodzie, już wiesz czemu ?
Następnym razem szukaj bo tematu nie powinno być .
Avatar użytkownika
Czeski
Król Ronda
 
Posty: 91
Dołączył(a): 20 mar 2011, o 14:28
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Szpera

Postprzez Muras » 4 mar 2013, o 13:44

Moze prosciej....dlaczego w jednym modelu Bmw jest szpera a w drugim NIE!!!! CO POWODOWALO jej montowanie? ( nie chodzi mi o warunki atmosferyczne :banghead: )
Avatar użytkownika
Muras
Amator
 
Posty: 17
Dołączył(a): 11 lut 2013, o 13:26
Lokalizacja: Aberdeen

Re: Szpera

Postprzez Blacky » 4 mar 2013, o 16:38

widzimisię właściciela, ewentualnie w pewnych wersjach BMW pokusiło się o fabryczne wrzucanie szperunku :)
Avatar użytkownika
Blacky
Touge Drifter
 
Posty: 569
Dołączył(a): 10 mar 2010, o 21:38
Lokalizacja: Tychy

Re: Szpera

Postprzez Muras » 4 mar 2013, o 18:14

Dzieki Blaki, chyba musze zadzwonic do BMW i zapytac o ta szpere, ktorej nie mam :) i gdzie jest :scratch:

Hey Czeski.....po co mi te dane techniczne od E30 udostepniles, czytales wogole moje wczesniejsze posty ???? :glare:
Avatar użytkownika
Muras
Amator
 
Posty: 17
Dołączył(a): 11 lut 2013, o 13:26
Lokalizacja: Aberdeen

Re: Szpera

Postprzez RC Drifter » 4 mar 2013, o 18:46

Masz rozkodowany VIN a w nim tą szperę ? I czy w ogóle masz tą E36 od nowości ? Ktoś mógł tą szperę sprzedać jeśli była.
Avatar użytkownika
RC Drifter
Touge Drifter
 
Posty: 688
Dołączył(a): 21 kwi 2009, o 18:52
Lokalizacja: Wysokie Maz. // Podlaskie

Re: Szpera

Postprzez Muras » 4 mar 2013, o 20:03

Jeszcze nie wiem jak rozkodowac VIN ale po twoim poscie zrobie wszystko zeby to zrobic i nie twierdze ze powinienem miec szpere ktorej na 100% nie mam, poprostu z czystej ciekawosci chcialbym wiedziec kiedy montowali szpere i w jakich modelach byla montowana, czy w zaleznosci od modelu, czy na zamowienie klienta, czy w zaleznosci na ktory rynek????? Ciekawosc !!! Jak do tej pory nikt nie potrafil odpowiedziec na to pytanie, moj most bedzie spawany bez wzgledu czy ta szpera mialaby byc czy nie....bo napewno nie dziala, lub jej nigdy nie bylo....
Avatar użytkownika
Muras
Amator
 
Posty: 17
Dołączył(a): 11 lut 2013, o 13:26
Lokalizacja: Aberdeen

Re: Szpera

Postprzez bogdan99 » 4 mar 2013, o 21:07

Montowali na życzenie klienta. Bardziej wprost tego nie usłyszysz.
Avatar użytkownika
bogdan99
Touge Drifter
 
Posty: 110
Dołączył(a): 15 wrz 2010, o 16:39
Lokalizacja: Olsztyn

Następna strona

Powrót do Początkujący

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości