rejestracja za szybÄ…

Dział dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w driftingu.

rejestracja za szybÄ…

Postprzez RB20DETT » 24 cze 2012, o 15:59

Witam jeśli temat był to przepraszam. Chciałem dowiedzieć się czy jest jakiś przepis/paragraf zabraniający wożenia tablicy za szybą. Mam przerobiony zderzak i nie nie mam a i nie chcę umieszczać na nim tablicy. Chodzi mi o przód oczywiście. I tu pojawia się moje pytanie czy mogę bez większych przeszkód poruszać się po ulicach z tablicą umieszczoną za szybą.
Avatar użytkownika
RB20DETT
Clutch Burner
 
Posty: 29
Dołączył(a): 10 lip 2011, o 12:43
Lokalizacja: Piotrków

Re: rejestracja za szybÄ…

Postprzez Karol_e28 » 24 cze 2012, o 18:57

O ile dobrze pamiętam, to tablica musi być widoczna. Gdzie ją wsadzisz to Twoja broszka.
Avatar użytkownika
Karol_e28
Touge Drifter
 
Posty: 722
Dołączył(a): 25 cze 2008, o 14:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: rejestracja za szybÄ…

Postprzez kremat0r » 24 cze 2012, o 19:58

Karol nie masz racji, jest dokładny przepis i wymiary mówiące o montażu tablicy, za szybą wozić NIEWOLNO :)
Kod: Zaznacz cały
§ 1.

    Miejsce przewidziane do umieszczenia tylnej tablicy rejestracyjnej powinno stanowić równÄ…, prostokÄ…tnÄ… powierzchniÄ™ o nastÄ™pujÄ…cych minimalnych wymiarach:
        dla pojazdów samochodowych majÄ…cych cztery i wiÄ™cej kół:
            szerokość 520 mm i wysokość 120 mm albo
            szerokość 340 mm i wysokość 240 mm;
        dla motocykli i czterokoÅ‚owych pojazdów samochodowych o maksymalnej mocy silnika do 15 kW - szerokość 280 mm i wysokość 210 mm;
        dla motorowerów i czterokoÅ‚owych pojazdów samochodowych o masie wÅ‚asnej do 350 kg i maksymalnej mocy netto silnika nieprzekraczajÄ…cej 4kW:
            szerokość 100 mm i wysokość 175 mm albo
            szerokość 145 mm i wysokość 210 mm;
        dla ciÄ…gników rolniczych - szerokość 240 mm i wysokość 165 mm.
    Miejsce to powinno być takie, aby po zamocowaniu tablice speÅ‚niaÅ‚y nastÄ™pujÄ…ce wymagania:
        poÅ‚ożenie tablicy wzglÄ™dem osi podÅ‚użnej pojazdu:
            Å›rodek tablicy nie może być poÅ‚ożony na prawo od wzdÅ‚użnej pÅ‚aszczyzny symetrii pojazdu,
            lewa krawÄ™dź tablicy nie może być poÅ‚ożona na lewo od pionowej pÅ‚aszczyzny równolegÅ‚ej do wzdÅ‚użnej pÅ‚aszczyzny symetrii pojazdu i przechodzÄ…cej przez jego lewy obrys;
    tablica powinna być prostopadÅ‚a z dokÅ‚adnoÅ›ciÄ… do 2° do wzdÅ‚użnej pÅ‚aszczyzny symetrii pojazdu;
    tablica powinna być pionowa z dokÅ‚adnoÅ›ciÄ… do 5°; jeżeli jednak jest to konieczne ze wzglÄ™du na ksztaÅ‚t pojazdu, może ona być odchylona od pionu:
        nie wiÄ™cej niż o 30°, gdy powierzchnia ze znakami rejestracyjnymi jest skierowana ku górze i pod warunkiem, że górna krawÄ™dź tablicy jest nie wyżej niż 1,20 m nad ziemiÄ…, a dla ciÄ…gnika rolniczego 1,72 m nad ziemiÄ…; warunku wysokoÅ›ci nad ziemiÄ… nie stosuje siÄ™ do pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3,
        nie wiÄ™cej niż o 15°, gdy powierzchnia ze znakami rejestracyjnymi jest skierowana ku doÅ‚owi i pod warunkiem, że górna krawÄ™dź tablicy jest powyżej 1,20 m nad ziemiÄ…, a w przypadku ciÄ…gnika rolniczego 1,72 m nad ziemiÄ…; warunku wysokoÅ›ci nad ziemiÄ… nie stosuje siÄ™ do pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3;
    wysokość poÅ‚ożenia tablicy nad ziemiÄ…:
        wysokość poÅ‚ożenia dolnej krawÄ™dzi tablicy nad ziemiÄ… nie może być mniejsza niż 0,30 m, a dla ciÄ…gnika rolniczego nie może być mniejsza niż 0,73 m oraz 0,20 m dla pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3,
        wysokość poÅ‚ożenia górnej krawÄ™dzi tablicy nad ziemiÄ… nie może być wiÄ™ksza niż 1,20 m, a dla ciÄ…gnika rolniczego nie może być wiÄ™ksza niż 1,72 m; jeżeli jednak wymóg ten nie może być speÅ‚niony w praktyce, wysokość poÅ‚ożenia może przekraczać 1,20 m, lecz powinna być tak zbliżona do tego wymagania, jak to jest możliwe ze wzglÄ™du na konstrukcjÄ™ pojazdu, i nie może w żadnym przypadku przekraczać 2 m, a dla ciÄ…gnika rolniczego 2,75 m; w przypadku pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, wysokość ta nie może przekraczać 1,50 m;
    wymagania widocznoÅ›ci geometrycznej:
        tablica powinna być widoczna z przestrzeni zawartej wewnÄ…trz nastÄ™pujÄ…cych czterech pÅ‚aszczyzn:
            dwóch pÅ‚aszczyzn pionowych stycznych do bocznych krawÄ™dzi tablicy i tworzÄ…cych kÄ…ty 30° na zewnÄ…trz ze Å›rodkowÄ… wzdÅ‚użnÄ… pÅ‚aszczyznÄ… pojazdu,
            pÅ‚aszczyzny stycznej do górnej krawÄ™dzi tablicy i tworzÄ…cej kÄ…t 15° do góry od poziomu oraz 30° dla pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3,
            pÅ‚aszczyzny poziomej przechodzÄ…cej przez dolnÄ… krawÄ™dź tablicy (5° do doÅ‚u od poziomu dla pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3); jeżeli jednak wysokość poÅ‚ożenia górnej krawÄ™dzi tablicy nad ziemiÄ… jest wiÄ™ksza niż 1,20 m, to ta pÅ‚aszczyzna powinna tworzyć kÄ…t 15° do doÅ‚u od poziomu;
    wysokoÅ›ci poÅ‚ożenia podawane w pkt 3-5 należy okreÅ›lać na pojeździe w stanie nieobciążonym.

§ 2.

    KsztaÅ‚tu i wymiarów miejsca przewidzianego do umieszczenia przednich tablic rejestracyjnych nie okreÅ›la siÄ™.
Avatar użytkownika
kremat0r
Touge Drifter
 
Posty: 573
Dołączył(a): 4 mar 2009, o 16:20
Lokalizacja: Poznań

Re: rejestracja za szybÄ…

Postprzez Janosik » 24 cze 2012, o 20:03

Wycinek z postu powyżej
§ 2.

Kształtu i wymiarów miejsca przewidzianego do umieszczenia przednich tablic rejestracyjnych nie określa się.
Avatar użytkownika
Janosik
Touge Drifter
 
Posty: 238
Dołączył(a): 21 lut 2011, o 17:57
Lokalizacja: Wieleń

Re: rejestracja za szybÄ…

Postprzez RB20DETT » 24 cze 2012, o 20:58

wynika z tego że mogę ją sobie wozić za szybą. Jest widoczna i to chyba wystarczająco. Myślałem że może ktoś miał jakieś doświadczenia związane z tym faktem
Avatar użytkownika
RB20DETT
Clutch Burner
 
Posty: 29
Dołączył(a): 10 lip 2011, o 12:43
Lokalizacja: Piotrków

Re: rejestracja za szybÄ…

Postprzez robacek » 25 cze 2012, o 10:51

bedzie mandat. tablica na zderzak i tyle. ja sie bujalem z tym wiele razy.
Avatar użytkownika
robacek
Team Prodrift
 
Posty: 1877
Dołączył(a): 27 kwi 2008, o 18:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: rejestracja za szybÄ…

Postprzez Tomekk » 25 cze 2012, o 13:16

Jest na allegro firma która robi takie male tablice ( co niektórzy montują w e 46 m power z tyłu) taką tablice zamontujesz na przód. Kolega tak ma i policja go zatrzymała parę razy. Nie było problemu, ale zawsze wozi tablice w bagażniku. W razie problemów pokarze i powie ze mu odpadła i to małe z przodu jest chwilowe.
Avatar użytkownika
Tomekk
Touge Drifter
 
Posty: 286
Dołączył(a): 16 lut 2012, o 21:05
Lokalizacja: Czestochowa

Re: rejestracja za szybÄ…

Postprzez RYJEK » 25 cze 2012, o 13:23

Przednie tablice mozna za szybą, byle były widoczne
Avatar użytkownika
RYJEK
Touge Drifter
 
Posty: 114
Dołączył(a): 18 maja 2010, o 18:34
Lokalizacja: GrudziÄ…dz

Re: rejestracja za szybÄ…

Postprzez Davidof » 25 cze 2012, o 19:05

W teorii można, jeżeli spełnia się wymogi typu widoczność, wysokość, kąty i jakieś tam pierdoły, ale zawsze Pan może Ci powiedzieć, że jest niewidoczna bo np słońce odbija szyba czy coś  :) Nawet chyba było coś w przepisach, że nie może być niczym przysłonięta, a jakby nie było szyba ją przysłania :grin:
edit. a i jeszcze raz mi tłumaczyli, że przysłania mi to widoczność co też jest niedozwolone ;) tak od d... strony mogą przyatakować.

W praktyce: jeździłem tak 2 lata i pomimo kilku kontroli cisza (było to normalne auto :grin: )
Driftowozem (klatka, głośny itd.) s13 jeszcze miałem 2 przemiłe rozmowy, i w obydwu się przyczepiali do tego i montowałem przy nich na trytytki czy inne sznurki ;)

pzdr.
Avatar użytkownika
Davidof
DRIFTER
 
Posty: 530
Dołączył(a): 22 maja 2008, o 12:31
Lokalizacja: toruń/wawa

Re: rejestracja za szybÄ…

Postprzez Davidof » 26 cze 2012, o 11:01

ponczak napisał(a):Limitowana edycja Fiata Coupe


Nie tylko wersje LE takie fajne mocownie za luserkiem miały :grin:
Avatar użytkownika
Davidof
DRIFTER
 
Posty: 530
Dołączył(a): 22 maja 2008, o 12:31
Lokalizacja: toruń/wawa

Re: rejestracja za szybÄ…

Postprzez Misior » 26 cze 2012, o 12:31

Janosik napisał(a):Wycinek z postu powyżej
§ 2.

Kształtu i wymiarów miejsca przewidzianego do umieszczenia przednich tablic rejestracyjnych nie określa się.


RB20DETT napisał(a):wynika z tego że mogę ją sobie wozić za szybą. Jest widoczna i to chyba wystarczająco. Myślałem że może ktoś miał jakieś doświadczenia związane z tym faktem


Raczej wynika z tego że samego miejsca (wnęki, wycięcia w zderzaku, ramki na tablice) przepisy nie regulują.
Misior
Touge Drifter
 
Posty: 1112
Dołączył(a): 23 lip 2008, o 13:08

Re: rejestracja za szybÄ…

Postprzez RB20DETT » 26 cze 2012, o 13:41

Misior racja, racja. Źle to zinterpretowałem.

Jednak widzę też, że ile osób tyle odmiennych zdań na ten temat
Avatar użytkownika
RB20DETT
Clutch Burner
 
Posty: 29
Dołączył(a): 10 lip 2011, o 12:43
Lokalizacja: Piotrków

Re: rejestracja za szybÄ…

Postprzez Misior » 27 cze 2012, o 09:50

RB20DETT napisał(a):Jednak widzę też, że ile osób tyle odmiennych zdań na ten temat

i to samo będzie na drodze - co policjant to inna interpretacja.
Misior
Touge Drifter
 
Posty: 1112
Dołączył(a): 23 lip 2008, o 13:08

Re: rejestracja za szybÄ…

Postprzez piotras155 » 28 cze 2012, o 10:07

dokładnie zależy od policjanta mi wystaje ponad połowa turbiny i wg i tylko się doczepił do tablicy ze niema z przodu :D a ja się pytam to gdzie ją zamontować jak nie mam miejsca na zderzaku bo tak powycinany to za szybę wzuć :amen: i wes ich skumaj co jeden to inna bajka i kredki mają w głowie
Avatar użytkownika
piotras155
Touge Drifter
 
Posty: 313
Dołączył(a): 6 sie 2009, o 16:15
Lokalizacja: Poznań

Re: rejestracja za szybÄ…

Postprzez Binio » 28 cze 2012, o 10:43

Davidof napisał(a):W teorii można, jeżeli spełnia się wymogi typu widoczność, wysokość, kąty i jakieś tam pierdoły, ale zawsze Pan może Ci powiedzieć, że jest niewidoczna bo np słońce odbija szyba czy coś  :) Nawet chyba było coś w przepisach, że nie może być niczym przysłonięta, a jakby nie było szyba ją przysłania :grin:


Tak samo jest zapisane chyba ze panowie policjanci nie mogą sie chować w krzakach a muszą być widoczni... Jakie sa tego efekty ? Na początku stali tak ze było ich widać zawsze i wszedzie ale za malo zarabiali wiec zaczeli sami omijać przepis i są teraz widoczni w odpowiednich warunkach czyli np z 5m albo ze strony zawietrznej :rotfl2: :rotfl2: a i tak celują z laserowego zakamuflowani...

Też woże za szybą , przy jednej kontroli chcieli mi zabrac dowod za wystające koła oraz sondę AFR w wydechu, ale do tablicy sie nie doczepili ;)
Avatar użytkownika
Binio
Touge Drifter
 
Posty: 401
Dołączył(a): 26 kwi 2010, o 10:32
Lokalizacja: Lodz

Następna strona

Powrót do Początkujący

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości